• Nurkowanie

Jaskinie / Cave

  • Na Malcie, Gozo i Comino występuje wiele form krasowych znajdujących się obecnie pod powierzchnią morza. Są to jaskinie, groty, tunele i łuki skalne. Wszystkie te formy skalne powstały na skutek abrazyjnej działalności morza ( wymywanie przez fale morskie ) w miękkich trzeciorzędowych skałach wapiennych dlatego też w większości z nich brak jakichkolwiek form naciekowych. Do najsłynniejszych należą na Malcie Blue Grotto i Azure Window na Gozo. Sporo z nich znajduje się już pod wodą ze względu na podniesienie się poziomu morza po ustapieniu ostatniego zlodowacenia ( 10 tyś lat temu ). Nie są to jakieś wielkie jaskinie a raczej kilkunasto lub kilkudziesięcio metrowej długości niekiedy obszerne komory a niekiedy wąskie małe tunele.
    jaskinia1 jaskinia2
  • Na Malcie do znanych tego typu podwodnych miejsc zaliczamy Ghar Lapsi Caves, Achor Bay Cave i Cierkiewwa Arch, na Gozo Blue Hole, Inland Sea Tunel, Bilinghurst Cave, Coral Cave, Shrimp Cave, Ta'Cema Caves North, Roger Cave i Catherdral Cave a na Comino Santa Maria Caves, Lantern Point i Alex Cave.
  • Nurkowanie w jaskiniach Na Malcie i Gozo nie wymaga jakiś specjalnych umiejętności ale jak w każdej jaskinii przede wszystkim dobrego światła oraz dobrej pływalności. W zasadzie nie jest wymagane poręczowanie ponieważ zawsze widać otwór wejściowy niemniej w niektórych jaskiniach dalsze korytarze warto zaporęczować albo tam nie wpływać. W niektórych jaskiniach znajdują się komory powietrzne, w których można oddychać powietrzem atmosferycznym. Z reguły nie są to jaskinie z syfonami czy krętymi korytarzami mogą mieć natomiast studnie lub pionowe kominy. Dno jaskin jest z regóły skaliste lub piaszczyste więc nie istnieje groźba zamącenia wody.
    jaskinia3 jaskinia4
  • Ściany jaskiń są albo gładkie ( głębiej ) albo porośnięte różnego typu organizmami ( bliżej wejścia ). Należą do nich m.in. różno kolorowe gąbki ( najdziwniej wyglądają całkiem białe) i pomarańczowe lub żólte małe polipy korali, wieloszczety i czarne ukwiały. W jaskiniach na wąskich półkach skalnych spotkać można niekiedy śpiące kongery, przeźroczyste krewetki, raki pustelniki i wężowidła.